Amphenol Industrial SP00SE-18-30P(003)
SP00SE-18-30P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-18-30P(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-18-30P(003).pdf
Availability of SP00SE-18-30P(003)
QUANTITY
SP00SE-18-30P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-18-30P(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-18-30P(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-18-30P(003)
Related LinksSP00SE-18, SP00SE-18-30P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-18-30P(003) Details Description
Related parts for SP00SE-18-30P(003)
FIXED IND 82UH 390MA 1.34 OHM datasheet.pdf
SENS 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.7VC P600 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf