Amphenol Industrial SP00SE-20-41P(003)
SP00SE-20-41P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-20-41P(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-20-41P(003).pdf
Availability of SP00SE-20-41P(003)
QUANTITY
SP00SE-20-41P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-20-41P(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-20-41P(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-20-41P(003)
Related LinksSP00SE-20, SP00SE-20-41P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-20-41P(003) Details Description
Related parts for SP00SE-20-41P(003)
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 4W datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER DSL ALARM PANL SINGLE WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf