Amphenol Industrial SP00SE-20-41P(301)
SP00SE-20-41P(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-20-41P(301)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SE-20-41P(301).pdf
Availability of SP00SE-20-41P(301)
QUANTITY
SP00SE-20-41P(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-20-41P(301)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-20-41P(301)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-20-41P(301)
Related LinksSP00SE-20, SP00SE-20-41P(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-20-41P(301) Details Description
Related parts for SP00SE-20-41P(301)
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16LFCSP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf