Amphenol Industrial SP00SP-22-55PW(003)
SP00SP-22-55PW(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SP-22-55PW(003)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00SP-22-55PW(003).pdf
Availability of SP00SP-22-55PW(003)
QUANTITY
SP00SP-22-55PW(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SP-22-55PW(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SP-22-55PW(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SP-22-55PW(003)
Related LinksSP00SP-22, SP00SP-22-55PW(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SP-22-55PW(003) Details Description
Related parts for SP00SP-22-55PW(003)
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .205 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
50+50 DIL PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO216 datasheet.pdf