Amphenol Industrial SP00SP-22-55SX(003)
SP00SP-22-55SX(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SP-22-55SX(003)
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SP-22-55SX(003).pdf
Availability of SP00SP-22-55SX(003)
QUANTITY
SP00SP-22-55SX(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SP-22-55SX(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SP-22-55SX(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SP-22-55SX(003)
Related LinksSP00SP-22, SP00SP-22-55SX(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SP-22-55SX(003) Details Description
Related parts for SP00SP-22-55SX(003)
FIXED IND 27UH 15.6A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf