Amphenol Industrial SP00SP-24-61SY(003)
SP00SP-24-61SY(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SP-24-61SY(003)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SP-24-61SY(003).pdf
Availability of SP00SP-24-61SY(003)
QUANTITY
SP00SP-24-61SY(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SP-24-61SY(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SP-24-61SY(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SP-24-61SY(003)
Related LinksSP00SP-24, SP00SP-24-61SY(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SP-24-61SY(003) Details Description
Related parts for SP00SP-24-61SY(003)
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.25X1.5MM 4.7" datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 820 OHM 0404 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf