Amphenol Industrial SP00SP-24-61SZ(003)
SP00SP-24-61SZ(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SP-24-61SZ(003)
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SP-24-61SZ(003).pdf
Availability of SP00SP-24-61SZ(003)
QUANTITY
SP00SP-24-61SZ(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SP-24-61SZ(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SP-24-61SZ(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SP-24-61SZ(003)
Related LinksSP00SP-24, SP00SP-24-61SZ(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SP-24-61SZ(003) Details Description
Related parts for SP00SP-24-61SZ(003)
Connector Header 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .045"D .045"L datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KEB1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT W/PG/STDF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS SKT datasheet.pdf
DC POWER SUPPLY 60V/3A 5V/3A datasheet.pdf