Amphenol Industrial SP02A-14-18P(003)
SP02A-14-18P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02A-14-18P(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02A-14-18P(003).pdf
Availability of SP02A-14-18P(003)
QUANTITY
SP02A-14-18P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02A-14-18P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02A-14-18P(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02A-14-18P(003)
Related LinksSP02A-14, SP02A-14-18P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02A-14-18P(003) Details Description
Related parts for SP02A-14-18P(003)
RES SMD 715K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES 916 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
LABEL CARD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf