Amphenol Industrial SP02A-18-32S
SP02A-18-32S picture photo
Mfg. Part Number
SP02A-18-32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02A-18-32S.pdf
Availability of SP02A-18-32S
QUANTITY
SP02A-18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02A-18-32S
Internal Part NumberEIS-SP02A-18-32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02A-18-32S
Related LinksSP02A-, SP02A-18-32S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02A-18-32S Details Description
Related parts for SP02A-18-32S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A D2PAK datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ACCES. STRAIN RELIEF CLAMP PG 16 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SCR 400V 360A TO-93 datasheet.pdf