Amphenol Industrial SP02E-12-10P(001)
SP02E-12-10P(001) picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-12-10P(001)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-12-10P(001).pdf
Availability of SP02E-12-10P(001)
QUANTITY
SP02E-12-10P(001) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-12-10P(001)
Internal Part NumberEIS-SP02E-12-10P(001)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Bright Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-12-10P(001)
Related LinksSP02E-12, SP02E-12-10P(001) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-12-10P(001) Details Description
Related parts for SP02E-12-10P(001)
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 5VDC PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
SGE88-2-0250-1000C datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
SURGE ARRESTER 230V FOR 2 POLE P datasheet.pdf