Amphenol Industrial SP02E-12-10P(003)
SP02E-12-10P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-12-10P(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-12-10P(003).pdf
Availability of SP02E-12-10P(003)
QUANTITY
SP02E-12-10P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-12-10P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02E-12-10P(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-12-10P(003)
Related LinksSP02E-12, SP02E-12-10P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-12-10P(003) Details Description
Related parts for SP02E-12-10P(003)
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
LAMP NEON 6.2MM WIRE TERMINAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 40A datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TOOL LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.68UF 4V 20% X7S 0306 datasheet.pdf