Amphenol Industrial SP02E-12-3P
SP02E-12-3P picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-12-3P
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-12-3P.pdf
Availability of SP02E-12-3P
QUANTITY
SP02E-12-3P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-12-3P
Internal Part NumberEIS-SP02E-12-3P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-12-3P
Related LinksSP02E, SP02E-12-3P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-12-3P Details Description
Related parts for SP02E-12-3P
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 5.08MM REFL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 202VWM 360VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ANT OMNIDIR 700MHZ 3DBI RSMA datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG PW 5M PNP NO datasheet.pdf
DIRECT RING 90MM 30DEG RED datasheet.pdf