Amphenol Industrial SP02E-14-15P(003)
SP02E-14-15P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02E-14-15P(003)
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02E-14-15P(003).pdf
Availability of SP02E-14-15P(003)
QUANTITY
SP02E-14-15P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02E-14-15P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02E-14-15P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02E-14-15P(003)
Related LinksSP02E-14, SP02E-14-15P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02E-14-15P(003) Details Description
Related parts for SP02E-14-15P(003)
IC CCD SIGNAL PROC 14BIT 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8K USB HUB 4 PORT 56VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT ASSEM 36POS RT ANG datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf