Amphenol Industrial SP02P-14-19S
SP02P-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
SP02P-14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02P-14-19S.pdf
Availability of SP02P-14-19S
QUANTITY
SP02P-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02P-14-19S
Internal Part NumberEIS-SP02P-14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02P-14-19S
Related LinksSP02P-, SP02P-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02P-14-19S Details Description
Related parts for SP02P-14-19S
DIODE GP 1.2KV 15.9A TO220AB datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
PLUG DUMMY PHONE 2COND BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1.5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf