Amphenol Industrial SP02SE-10-6P
SP02SE-10-6P picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-10-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-10-6P.pdf
Availability of SP02SE-10-6P
QUANTITY
SP02SE-10-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-10-6P
Internal Part NumberEIS-SP02SE-10-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-10-6P
Related LinksSP02SE, SP02SE-10-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-10-6P Details Description
Related parts for SP02SE-10-6P
DIODE ZENER 24V 500MW MSD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF13 ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MET HDR SIG 4RX1M STB datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
CONN EDGE .050 110POS DR TH datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.25" X .375" datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf