Amphenol Industrial SP02SE-22-21S(003)
SP02SE-22-21S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-22-21S(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02SE-22-21S(003).pdf
Availability of SP02SE-22-21S(003)
QUANTITY
SP02SE-22-21S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-22-21S(003)
Internal Part NumberEIS-SP02SE-22-21S(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C