Amphenol Industrial SP02SE-24-61P
SP02SE-24-61P picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-24-61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-24-61P.pdf
Availability of SP02SE-24-61P
QUANTITY
SP02SE-24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-24-61P
Internal Part NumberEIS-SP02SE-24-61P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-24-61P
Related LinksSP02SE, SP02SE-24-61P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-24-61P Details Description
Related parts for SP02SE-24-61P
MOD PWR INLET STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2.5A SMD datasheet.pdf
C/A FO LC BLU LC ZIPCORD 50 ORG datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOZ 5VDC/24VDC 2A datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 600MA 260 MOHM datasheet.pdf