Amphenol Industrial SP05A-20-16S
SP05A-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
SP05A-20-16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP05A-20-16S.pdf
Availability of SP05A-20-16S
QUANTITY
SP05A-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP05A-20-16S
Internal Part NumberEIS-SP05A-20-16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP05A-20-16S
Related LinksSP05A-, SP05A-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP05A-20-16S Details Description
Related parts for SP05A-20-16S
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STR .050" GOLD datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB D*M SZ8 CONT 40AMP G50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf