Amphenol Industrial SP06A-16-26P(SR)
SP06A-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-16-26P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-16-26P(SR).pdf
Availability of SP06A-16-26P(SR)
QUANTITY
SP06A-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-16-26P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-16-26P(SR)
Related LinksSP06A-16, SP06A-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-16-26P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-16-26P(SR)
HEATSHRINK MFP 1/16"X 4' CLEAR datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CN0190 datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 13POS datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 1.75W .002% AXIAL datasheet.pdf