Amphenol Industrial SP06A-20-16P(SR)
SP06A-20-16P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-20-16P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-20-16P(SR).pdf
Availability of SP06A-20-16P(SR)
QUANTITY
SP06A-20-16P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-20-16P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-20-16P(SR)
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-20-16P(SR)
Related LinksSP06A-20, SP06A-20-16P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-20-16P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-20-16P(SR)
IC INTERFACE SER MONITOR 24TSSOP datasheet.pdf
IC DAS 12-BIT 100KSPS BUS 28-DIP datasheet.pdf
IC SIGNAL-LINE CIRC PROT 18-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SHIELDED I/O datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf