Amphenol Industrial SP06A-20-39P(SR)
SP06A-20-39P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-20-39P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-20-39P(SR).pdf
Availability of SP06A-20-39P(SR)
QUANTITY
SP06A-20-39P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-20-39P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-20-39P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-20-39P(SR)
Related LinksSP06A-20, SP06A-20-39P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-20-39P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-20-39P(SR)
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 70POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS GOLD PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60G/MDM60H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 400MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 1.9-2.3GHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf