Amphenol Industrial SP06A-22-34P(SR)
SP06A-22-34P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-22-34P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 34POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-22-34P(SR).pdf
Availability of SP06A-22-34P(SR)
QUANTITY
SP06A-22-34P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-22-34P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-22-34P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions34
Shell Size - Insert22-34
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-22-34P(SR)
Related LinksSP06A-22, SP06A-22-34P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-22-34P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-22-34P(SR)
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 729PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 7.05K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES 299 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 5.20MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf