Amphenol Industrial SP06A-22-36P(SR)
SP06A-22-36P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-22-36P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 36POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-22-36P(SR).pdf
Availability of SP06A-22-36P(SR)
QUANTITY
SP06A-22-36P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-22-36P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06A-22-36P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-22-36P(SR)
Related LinksSP06A-22, SP06A-22-36P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-22-36P(SR) Details Description
Related parts for SP06A-22-36P(SR)
RES ARRAY 8 RES 560K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS .100 HI PRESS datasheet.pdf
CONN SCSI.085"MALE RA SLDR 50POS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 107 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-2070 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 15M BLACK datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf