Amphenol Industrial SP06A-22-55P(301)
SP06A-22-55P(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP06A-22-55P(301)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06A-22-55P(301).pdf
Availability of SP06A-22-55P(301)
QUANTITY
SP06A-22-55P(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06A-22-55P(301)
Internal Part NumberEIS-SP06A-22-55P(301)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06A-22-55P(301)
Related LinksSP06A-22, SP06A-22-55P(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06A-22-55P(301) Details Description
Related parts for SP06A-22-55P(301)
IC RCVR 3&4RS232 5V 24-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf