Amphenol Industrial SP06E-10-5P(SR)
SP06E-10-5P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-10-5P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-10-5P(SR).pdf
Availability of SP06E-10-5P(SR)
QUANTITY
SP06E-10-5P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-10-5P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-10-5P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-10-5P(SR)
Related LinksSP06E-1, SP06E-10-5P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-10-5P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-10-5P(SR)
SWITCH ROLLER SPDT 10A SEALED datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 48BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf