Amphenol Industrial SP06E-12-3S(SR)
SP06E-12-3S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-12-3S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06E-12-3S(SR).pdf
Availability of SP06E-12-3S(SR)
QUANTITY
SP06E-12-3S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-12-3S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-12-3S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-12-3S(SR)
Related LinksSP06E-1, SP06E-12-3S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-12-3S(SR) Details Description
Related parts for SP06E-12-3S(SR)
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC MC48K3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DIGITL 100K 32TAP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X20MM 2WR datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf