Amphenol Industrial SP06E-12-8P(301)
SP06E-12-8P(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-12-8P(301)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-12-8P(301).pdf
Availability of SP06E-12-8P(301)
QUANTITY
SP06E-12-8P(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-12-8P(301)
Internal Part NumberEIS-SP06E-12-8P(301)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-12-8P(301)
Related LinksSP06E-12, SP06E-12-8P(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-12-8P(301) Details Description
Related parts for SP06E-12-8P(301)
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 27COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A STAR datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
M801 5C 5#20HD PIN PLUG THR datasheet.pdf
47000UF 10V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf