Amphenol Industrial SP06E-18-32S(SR)
SP06E-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-18-32S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06E-18-32S(SR).pdf
Availability of SP06E-18-32S(SR)
QUANTITY
SP06E-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-18-32S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-18-32S(SR)
Related LinksSP06E-18, SP06E-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-18-32S(SR) Details Description
Related parts for SP06E-18-32S(SR)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG 3/8 SEAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI MLC 7POS CAP HSG datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC ACCELER 250G SGL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
RES 834 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf