Amphenol Industrial SP06E-22-55P(SR)
SP06E-22-55P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-22-55P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-22-55P(SR).pdf
Availability of SP06E-22-55P(SR)
QUANTITY
SP06E-22-55P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-22-55P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06E-22-55P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-22-55P(SR)
Related LinksSP06E-22, SP06E-22-55P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-22-55P(SR) Details Description
Related parts for SP06E-22-55P(SR)
CAP CER 1UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .109" .147"L datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG RED MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf