Amphenol Industrial SP06E-22-55P
SP06E-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
SP06E-22-55P
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06E-22-55P.pdf
Availability of SP06E-22-55P
QUANTITY
SP06E-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06E-22-55P
Internal Part NumberEIS-SP06E-22-55P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06E-22-55P
Related LinksSP06E-, SP06E-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06E-22-55P Details Description
Related parts for SP06E-22-55P
Connector Receptacle, Pass Through 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR ACCEL +/-40G 16-SOIC datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 0.8V SD 28WQFN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4S MULTI-RANGE datasheet.pdf
CONN BOTTOM 15POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
10UF 10V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf