Amphenol Industrial SP06P-20-16S
SP06P-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
SP06P-20-16S
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06P-20-16S.pdf
Availability of SP06P-20-16S
QUANTITY
SP06P-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06P-20-16S
Internal Part NumberEIS-SP06P-20-16S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06P-20-16S
Related LinksSP06P-, SP06P-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06P-20-16S Details Description
Related parts for SP06P-20-16S
WDUL 4 1K/0 75W POTI datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3CHAN 2MSPS 32TQFP datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER SOT445C datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 904 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf