Amphenol Industrial SP06SE-14-12S(SR)
SP06SE-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06SE-14-12S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06SE-14-12S(SR).pdf
Availability of SP06SE-14-12S(SR)
QUANTITY
SP06SE-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06SE-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06SE-14-12S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06SE-14-12S(SR)
Related LinksSP06SE-1, SP06SE-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06SE-14-12S(SR) Details Description
Related parts for SP06SE-14-12S(SR)
CAP THIN FILM 5.6PF 10V 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 75MA SNT6A datasheet.pdf
CBL 19PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf