Amphenol Industrial SP06SE-16-26P(SR)
SP06SE-16-26P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06SE-16-26P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06SE-16-26P(SR).pdf
Availability of SP06SE-16-26P(SR)
QUANTITY
SP06SE-16-26P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06SE-16-26P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06SE-16-26P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06SE-16-26P(SR)
Related LinksSP06SE-1, SP06SE-16-26P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06SE-16-26P(SR) Details Description
Related parts for SP06SE-16-26P(SR)
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
FIR FILTER GENERATOR XP2 CONFIG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 38POS datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf