Amphenol Industrial SP06SE-16-26S(SR)
SP06SE-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP06SE-16-26S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Datasheet Download
SP06SE-16-26S(SR).pdf
Availability of SP06SE-16-26S(SR)
QUANTITY
SP06SE-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06SE-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP06SE-16-26S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06SE-16-26S(SR)
Related LinksSP06SE-1, SP06SE-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06SE-16-26S(SR) Details Description
Related parts for SP06SE-16-26S(SR)
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HOLDER RADIAL 125V 5A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4500UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC datasheet.pdf