Amphenol Industrial SP07E-16-26S
SP07E-16-26S picture photo
Mfg. Part Number
SP07E-16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
SP07E-16-26S.pdf
Availability of SP07E-16-26S
QUANTITY
SP07E-16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP07E-16-26S
Internal Part NumberEIS-SP07E-16-26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP07E-16-26S
Related LinksSP07E-, SP07E-16-26S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP07E-16-26S Details Description
Related parts for SP07E-16-26S
CAP CER 22UF 16V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 80POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf