Amphenol Industrial SP08CE-14-15P(SR)
SP08CE-14-15P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP08CE-14-15P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
SP08CE-14-15P(SR).pdf
Availability of SP08CE-14-15P(SR)
QUANTITY
SP08CE-14-15P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP08CE-14-15P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP08CE-14-15P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP08CE-14-15P(SR)
Related LinksSP08CE-1, SP08CE-14-15P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP08CE-14-15P(SR) Details Description
Related parts for SP08CE-14-15P(SR)
CONV DC/DC 12V .85A HZ 10-SIP datasheet.pdf
KIT CONN MINI-FIT JR 12 CIR VERT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 900MA 320 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 8POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf