| Internal Part Number | EIS-SP1000-0.009-AC-43 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Sil-Pad® 1000 | |
| Usage | TO-220 | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 19.05mm x 12.70mm | |
| Thickness | 0.009" (0.229mm) | |
| Material | Silicone Rubber | |
| Adhesive | Adhesive - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Pink | |
| Thermal Resistivity | 0.35°C/W | |
| Thermal Conductivity | 1.2 W/m-K | |