Littelfuse SP1001-04JTG
SP1001-04JTG picture photo
Mfg. Part Number
SP1001-04JTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 13VC SC705
Datasheet Download
SP1001-04JTG.pdf
Availability of SP1001-04JTG
QUANTITY
SP1001-04JTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1001-04JTG
Internal Part NumberEIS-SP1001-04JTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Featured ProductSP1000 Series Silicon Protection Arrays
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SP1001, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1001-04JTG
Related LinksSP1001, SP1001-04JTG Datasheet, Littelfuse Distributor
SP1001-04JTG Details Description
Related parts for SP1001-04JTG
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf