Littelfuse SP1001-05XTG
SP1001-05XTG picture photo
Mfg. Part Number
SP1001-05XTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 13VC SOT563
Datasheet Download
SP1001-05XTG.pdf
Availability of SP1001-05XTG
QUANTITY
SP1001-05XTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1001-05XTG
Internal Part NumberEIS-SP1001-05XTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Featured ProductSP1000 Series Silicon Protection Arrays
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSP1001, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels5
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-563
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1001-05XTG
Related LinksSP1001, SP1001-05XTG Datasheet, Littelfuse Distributor
SP1001-05XTG Details Description
Related parts for SP1001-05XTG
IC OPAMP GP 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .75 19.1MMX100' NYL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MKP 3UF 5% 700VDC DRAWING T3 datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X6S 22レF 10V datasheet.pdf