API Delevan SP1008-682G
SP1008-682G picture photo
Mfg. Part Number
SP1008-682G
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 290MA 1.43 OHM
Datasheet Download
SP1008-682G.pdf
Availability of SP1008-682G
QUANTITY
SP1008-682G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008-682G
Internal Part NumberEIS-SP1008-682G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±2%
Current Rating282mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.43 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008-682G
Related LinksSP100, SP1008-682G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008-682G Details Description
Related parts for SP1008-682G
CONN RECP 2MM SNAP MT 2.8MM TAB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ TO220-11 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
POT SLIDE 250K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf