API Delevan SP1008R-103H
SP1008R-103H picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-103H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 265MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
SP1008R-103H.pdf
Availability of SP1008R-103H
QUANTITY
SP1008R-103H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-103H
Internal Part NumberEIS-SP1008R-103H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating258mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)