API Delevan SP1008R-122J
SP1008R-122J picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-122J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 690MA 252 MOHM
Datasheet Download
SP1008R-122J.pdf
Availability of SP1008R-122J
QUANTITY
SP1008R-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-122J
Internal Part NumberEIS-SP1008R-122J
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating671mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)252 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-122J
Related LinksSP1008, SP1008R-122J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-122J Details Description
Related parts for SP1008R-122J
IC POT DGTL SGL PB CTRL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .105/.134/.202" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf