API Delevan SP1008R-561H
SP1008R-561H picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-561H
Brief Description
FIXED IND 560NH 917MA 147 MOHM
Datasheet Download
SP1008R-561H.pdf
Availability of SP1008R-561H
QUANTITY
SP1008R-561H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-561H
Internal Part NumberEIS-SP1008R-561H
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating878mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)147 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-561H
Related LinksSP1008, SP1008R-561H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-561H Details Description
Related parts for SP1008R-561H
IC MONITOR SYS HARDWARE 24TSSOP datasheet.pdf
LCD MODULE 16X4 CHARACTER datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 166 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 46MM datasheet.pdf