API Delevan SP1210-123G
SP1210-123G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-123G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 400MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-123G.pdf
Availability of SP1210-123G
QUANTITY
SP1210-123G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-123G
Internal Part NumberEIS-SP1210-123G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation375mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-123G
Related LinksSP121, SP1210-123G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-123G Details Description
Related parts for SP1210-123G
IC DGTL PWM 24BIT 6CH HP 64-TQFP datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 8SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 24DFN datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CLIP PURLIN THREADED ROD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP G50 NM SS datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf