API Delevan SP1210-273G
SP1210-273G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-273G
Brief Description
FIXED IND 27UH 249MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-273G.pdf
Availability of SP1210-273G
QUANTITY
SP1210-273G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-273G
Internal Part NumberEIS-SP1210-273G
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±2%
Current Rating249mA
Current - Saturation291mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-273G
Related LinksSP121, SP1210-273G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-273G Details Description
Related parts for SP1210-273G
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SOT-363 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 30SAU 6CKT datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TINMAN HEADER ASSY 4X16 OPEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 200A SOT-227 datasheet.pdf