API Delevan SP1210-471G
SP1210-471G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-471G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 1.44A 100 MOHM
Datasheet Download
SP1210-471G.pdf
Availability of SP1210-471G
QUANTITY
SP1210-471G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-471G
Internal Part NumberEIS-SP1210-471G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±2%
Current Rating1.44A
Current - Saturation1.87A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-471G
Related LinksSP121, SP1210-471G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-471G Details Description
Related parts for SP1210-471G
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
ESD HANDLER 7-1/4X14-3/4X3/4 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf