API Delevan SP1210-563G
SP1210-563G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-563G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 194MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-563G.pdf
Availability of SP1210-563G
QUANTITY
SP1210-563G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-563G
Internal Part NumberEIS-SP1210-563G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±2%
Current Rating194mA
Current - Saturation174mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-563G
Related LinksSP121, SP1210-563G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-563G Details Description
Related parts for SP1210-563G
JUMPER-H1506TR/A2015N/H1504TR 5" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 15BIT W/PRL INTRFC 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf