API Delevan SP1210-563G
SP1210-563G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-563G
Brief Description
FIXED IND 56UH 194MA 5.5 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-563G.pdf
Availability of SP1210-563G
QUANTITY
SP1210-563G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-563G
Internal Part NumberEIS-SP1210-563G
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±2%
Current Rating194mA
Current - Saturation174mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-563G
Related LinksSP121, SP1210-563G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-563G Details Description
Related parts for SP1210-563G
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
FIXED IND 9H 40MA 700 OHM CHASS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf