API Delevan SP1210-823G
SP1210-823G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210-823G
Brief Description
FIXED IND 82UH 162MA 7.9 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210-823G.pdf
Availability of SP1210-823G
QUANTITY
SP1210-823G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210-823G
Internal Part NumberEIS-SP1210-823G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±2%
Current Rating162mA
Current - Saturation143mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210-823G
Related LinksSP121, SP1210-823G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210-823G Details Description
Related parts for SP1210-823G
CONN HEADER 32POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH PHASE-REV 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 2.5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI ABSO 12V SIP datasheet.pdf