API Delevan SP1210R-122G
SP1210R-122G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-122G
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.14A 160 MOHM
Datasheet Download
SP1210R-122G.pdf
Availability of SP1210R-122G
QUANTITY
SP1210R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-122G
Internal Part NumberEIS-SP1210R-122G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating1.14A
Current - Saturation1.18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-122G
Related LinksSP1210, SP1210R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-122G Details Description
Related parts for SP1210R-122G
JUMPER-H1506TR/A3048W/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 46POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf